Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr
Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr

Kişisel SWOT Analizi İle Kendinizi Tanıma Yolculuğuna İlk Adımı Atın

Ne kadar uzun olursa olsun tüm yolculuklar atılan ilk adım ile başlar. Yolculukta asıl olan ulaşılmak istenen hedefe varabilmektir. Ulaşılmak istenilen yere hangi şartlarda ve hangi imkanlar doğrultusunda, nasıl ulaşıldığı ise bu noktadan sonra çok fazla üzerinde durulmayan bir konu olmaya adaydır.

Kariyer kavramını da bu açıdan bir yolculuk olarak kabul edebiliriz. Kariyer, kişinin iş dünyasına adım attığı andan itibaren başlayan ve ömrünün sonuna kadar devam eden bir süreçtir.

Çıktığımız bu kariyer yolculuğunun temel anlamda bir başlangıcı olduğu gibi hayatımızın kavşak noktalarında da yepyeni başlangıçlar yapabiliyoruz. Bu nedenle kariyerin doğrusal bir çizgi gibi düşünülmemesi gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Hayallerinize ne kadar yaklaştığınızı, amaç-istek ve hedefiniz doğrultusunda istediğiniz yerde olup olmadığınızı daha sistematik bir biçimde sorgulamak ve değerlendirmek istiyorsanız size bir önerimiz olacak;

Kişisel SWOT Analizi Yapmak

Albert Humphrey tarafından 1960’lı yıllarda geliştirilen SWOT Analizi, iş dünyasında bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir strateji analizidir.

SWOT İngilizce kökenli dört kelimenin ilk harflerinin kullanılması ile ortaya çıkan kısaltma bir sözcüktür.

Strength = Güçlü Yönlerimiz   Weakness = Zayıf Yönlerimiz

Opportunity = Fırsatlar              Threat = Tehditler

SWOT Analizi, bir işletmenin kendi içindeki güçlü ve zayıf yönleri anlamak, dışarıdan gelebilecek fırsatların farkına varmak ve tehditlerin erkenden algılanmasına yardımcı olmak amacıyla strateji geliştirmek için kullanılır. Bu analizi güçlü yapan, açığa çıkmamış fırsatları göstermesi ve yararlanmamızı sağlamasıdır. Ayrıca işletmenin zayıf yönlerini anlayarak tehditleri kontrol altına alabilmemize veya ortadan kaldırmamıza da yardımcı olabilmektedir.

Diyagramın üst kısmında yer alan Güçlü Yönler ve Zayıf Yönler bizden kaynaklanırken, Fırsatlar ve Tehditler ise bizden bağımsız olarak çevremizde meydana gelen gelişmeleri anlatmaktadır.

Hiçbir ayrım olmadan, geleceğe dair yol haritasını çizmek isteyen herkes için Kişisel SWOT Analizi yapılabilir. Bu analiz, kişininin gelişimi için yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri ortaya çıkardığından, ulaşmak istenen hedefe giden yolda atılan önemli bir adımdır. Kişisel farkındalığı arttırıcı bir araç niteliğinde olduğunu da söyleyebiliriz.

Belirli aralıklarla tekrarlayabileceğiniz ve bu doğrultuda kararlarınızı yönlendirebileceğiniz Kişisel SWOT Analizi gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsanız ona yönelik yol haritanızı/kariyer planınızı şekillendirmekte size yön verecektir.

Kişisel SWOT Analizinizin sonucunda güçlü yönlerinize odaklanabilir, zayıf yönlerinizi geliştirerek etkisini en alt seviyeye düşürebilirsiniz. Çevrenizde ortaya çıkabilecek fırsatlardan yararlanarak kendinizi daha avantajlı hale getirirken, olası tehditlere karşı önlem alarak bunları en az kayıp veya hasar ile atlatmayı da sağlayabilirsiniz.

Hayatınızda dönüm noktası olduğunu düşündüğünüz her an Kişisel SWOT Analizini tekrar edebilir ve kendinizi tekrar tanımaya ve sorgulamaya yardımcı olan bu stratejik analizden dileğiniz zaman faydalanabilirsiniz.

Kişisel anlamda güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemek, fırsatları ve tehditleri analiz ederek elemeye çalışmak her zaman çok kolay olmayabilir.

Analiz sırasında mümkün olduğunca objektif bir şekilde ve diğerlerinin bakış açısı ile kendinizi değerlendirmelisiniz. Unutmayın! Kendimizi kandırmak gelişimimizi durdurmanın en kolay ve etkili yollarından biridir.

Bir uzmanın eşliğinde yapılacak olan Kişisel SWOT Analizi ile gelecekte kendinizi görmek istediğiniz yere ulaşmanızı sağlayacak ilk adımı atabilirsiniz.

Kişisel SWOT Analizi Uygulaması ve Kariyer Planlama hizmetimiz detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Murat BABADALI