Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr
Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr

Doğru işe doğru insanı seçmek…

İnsan Kaynaklarının özellikle de İşe Alım fonksiyonunun amacını tek bir cümle ile ifade etmemiz istenirse bundan daha net ve daha uygun bir açıklama sanırım yapılamazdı.

Mesleğe adım attığım ilk günlerde öğrendiğim ve kariyerimi devam ettirdiğim süreçte her an hatırımda olan bu açıklayıcı kuralın ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu her geçen gün yeniden deneyimlediğimi söyleyebilirim.

Günümüzde hakkında en çok konuşulan kavramlardan birisi de sürdürülebilirlik. Sürdürülebilirliği farklı açılardan ele almak mümkün olmakla beraber bir kurumun sahip olduğu insan kaynağının da sürdürülebilirlik açısından ele alınması gerektiği aşikardır.

Bugün artık kurum bünyesine dahil edilecek yeni ekip üyelerinin seçim aşamasında, “doğru adayın” belirlenmesi için, yapay zeka ve makine öğrenmesi ile desteklenen araçların kullanımından söz etmeye başladık.

Söz konusu teknolojik gelişmeler özellikle de Koronavirüs Salgını dönemi ve sonrasında kurumların işe alım süreçlerinde daha önce deneyimlemedikleri uygulamaları artık aktif olarak kullanmaya başlamaları ile devam ediyor.

Farklılaşan Aday Takip Sistemi (ATS) yapısı, görüntülü mülakat modülleri, sanal asistan/chatbot kullanımı ve bunlara oranla çok daha geniş kapsamlı olan online değerlendirme merkezi uygulamaları…

İlerleyen dönem insan kaynakları profesyonellerinin aynı zamanda mahir bir teknoloji kullanıcı olmasını gerektiriyor diyebiliriz.

Değişen iş dünyası ve çalışma koşulları doğrultusunda, pozisyonun gerektirdiği nitelik ve şartlara uygun, söz konusu kurumun kültürüne uyum sağlayarak sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak nitelikteki “doğru” adaya ulaşabilmek her zaman olduğu kadar bugün de özellikle İşe Alım Profesyonelleri için gündemin ilk sırasında yer alıyor.

Sizleri bu noktada Sova Assessment tarafından geliştirilen aday değerlendirme çözümleri ile tanıştırmak istiyorum.

SOVA

Psikometrik ölçüm odaklı bir teknoloji şirketi olan Sova geliştirdiği ve İngiliz Psikologlar Derneği tarafından da onaylı genel yetenek, özel tasarım durumsal yargı testleri ve kişilik envanteri ile yenilikçi değerlendirme araçları sunuyor.

Sova bütünsel değerlendirme yaklaşımı ile kişiyi bir bütün olarak anlayabilmek için, durumsal yargı becerilerini, kişiliği ve yetenekleri beraber ölçen karma bir değerlendirme yöntemi kullanmaktadır.

Böylelikle yüksek performanslı çalışanların ön görülmesi sürecinde ilgi çekici bir aday deneyimini de sunmaktadır.

“Big-5 plus” olarak tanımlanan HEXACO modelinin kullanıldığı Sova, uygulama yapılan kişideki 18 özellik ve 54 alt özelliğe odaklanır.

Kapsamlı araştırmalar Sova’nın, Big-5’dan daha geniş bir kültürler arası uygulama alanına sahip olduğunu göstermektedir.

Bu niteliği ile Psychopathy, Machiavellianism ve Narcissism gibi potansiyel performans ve yükselmeye engel oluşturabilecek davranışların belirlemeye yardımcı olur.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi ile işe alım sürecinize katma değer sağlayan Sova’nın etik değerler çerçevesinde uygulanan yapay zeka teknolojisi, işe alımları ve gelişimi destekleyecek adil ve tutarlı kararları almanıza yardımcı olur.

Sova’nın kuruluşunuzun ihtiyaçlarına uygun şekilde kişiselleştirilebilen yapısı ile adayların bilgilendirilmesini sağlamak ve katılımını artırmak için video, animasyon ve markanızın görsellerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca Sova Aday Takip Sistemleri ile de (ATS) entegre biçimde kullanılabilmektedir.

Online platform üzerinde kullanımak üzere geliştirilen Sova tüm bilgisayarlar, mobil cihazlar ve tabletler ile uyumludur.

Çoklu İhtiyaçlar=Çoklu Değerlendirme Araçları
*Kişilik Envanteri
*Motivasyon Envanteri
*Teknik Değerlendirme
*Genel Yetenek Testi
*Değerlendirme Merkezi
*Mülakat
*Durumsal Yargı

Aura Kariyer Danışmanlık olarak aday değerlendirme süreçlerinizde size özel çözümleri Sova’nın ülkemizdeki yetkili temsilcisi olan Neosis Danışmanlık ile yürüttüğümüz stratejik ortaklık çerçevesinde sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

SOVA Assessment hakkında bilgi almak istediğiniz her konuda 0532 441 51 81 numaralı telefondan veya merhaba@aurakariyer.com.tr e-posta adresinden ekibimize ulaşabilirsiniz.