Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr
Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr

İş Görüşmesi Cephesinde Taş Devrinden Bugüne Değişen Bir Şey Yok (mu?)

İş Görüşmesi Cephesinde

Taş Devrinden Bugüne Değişen Bir Şey Yok (mu?)

Yeni bir ekip üyesine ihtiyaç duyulduğunun kararlaştırılması(!) ile başlayan işe alım çalışmaları, çeşitli platformalarda yayınlanan ilanlar-yapılan duyurular, gelen başvurular ve en sonunda firmayı temsilen işe alım ekibi ile adayımızın ilk defa karşılaştığı o sihirli an: İş Görüşmesi

Özgeçmişiniz başvuru yaptığınız ilanda belirtilenlere dair en ufak bir potansiyeli işaret ediyorsa ve temel olarak söz konusu adayda aranılan şekil şartı karşılıyorsanız sizin adınızın da görüşülecek adaylar arasında olmasını engelleyecek bir durum söz konusu olmayacaktır diyebiliriz.

Çoğu aday için iş görüşmesinin düşüncesi dahi kimi zaman korkutucu, heyecanlandırıcı, telaşa düşürücü olabiliyor. Her ne kadar yapılan iş görüşmesi sayısı çoğaldıkça daha rahat olunabildiği dile getirilse de ilk gün ki heyecan ile kalplerin pırpır ettiğini söylesek yalan olmaz…

Görüşme öncesinde aday olarak nasıl hazırlık yapmalıyız sorusunun çoğu kariyer danışmanlık görüşmesinde danışanlarım tarafından yöneltildiğini paylaşabilirim.

Ben aynı durumun görüşmeyi gerçekleştirecek olan kişiler için de geçerli olduğu kanaatindeyim. Bu açıdan konuyu ele alacak olursak; adayın özgeçmişini görüşme öncesinde okumadan, ezberlenmiş basmakalıp sorularla veya geçerliliği ispatlanmamış bir takım değerlendirme araçlarını kulaktan dolma bilgilerle kullanarak adayı değerlendirmeye çalışan sözde görüşmecileri düşündüğümüzde karşımızda çok aydınlık olmayan bir tablo belirmeye başlıyor.

Ne kadar tecrübeli olursa olsun iş görüşmelerini gerçekleştiren kişilerin de hem işlerine hem de adaylara olan saygı ve hassasiyetlerinden dolayı eksiksiz bir şekilde görüşmeye hazırlık yaparak girmesinin önemini bir kez daha vurgulayalım.

İş görüşmesinden söz ederken yersiz biçimde ortaya çıkan merak konusunu da dile getirmek gerekiyor. Adayın özgeçmişinde referansları bulunuyorsa ve görüşme gerçekleşmeden onun hakkında bilgi almak için hareket edilmişse durum daha da içinden çıkılmaz bir hal almaya başlıyor. Son dönemde daha da kendini belli eden “merak” unsuruna bağlı olarak adayların iş görüşmesi sırasında beklenmedik durumlarla da karşılaşması da söz konusu olabiliyor. Özellikle de kendisini tanımaya çalışan meraklı turşucuların farkında olmadan ithamlarda bulunmaları gibi… İş etiğine uygun davranış sergilemenin önemini unutmamalıyız.

Kurumunu bir aile (videodaki örnekte olduğu gibi bir kabile/klan) olarak ifade eden, sizin bu aile içerisinde belirli bir zaman sonra kendinizi ne yaparken düşündüğünüzü öğrenmeye odaklanan, en son işinizde ne kadar süre çalıştığınızı ve neden oradan ayrıldığınızı öğrenmek için adeta ter döktüren görüşmeciler her zaman söz konusu oldu şüpheniz olmasın olmaya da devam edecekler. Videodaki görüşmeciler sorularını NLP tabanlı teknikleri kullanarak sorsaydı diyalogları nasıl devam ederdi hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Tabi ki adayların da deneyimlerini ve yaşanılanları nasıl bir perspektiften anlatmaları gerektiğinin önemini de vurgulamamız gerekiyor. Yaşananları ve iş görüşmelerinde nasıl yansıtıldıklarını bir kere daha düşünmemiz gerekiyor.

İş görüşmelerini iki ayrı kültürün tanışması olarak değerlendiriyorum ve karşılıklı etkileşimin söz konusu olduğu bu süreçte herkesin paylaştıkları doğrultusunda yeni bir geleceği inşaa edebilmek için mücadele verdiğini söyleyebilirim. Adaylar ile işverenler ya birbirlerine bağlanıyorlar ve yeni bir gerçeklik ortaya çıkıyor ya da bağlantı kurulacak yeni kaynakların arayışına doğru yol alıyorlar.

İş görüşmesine dair adayların, işe alımcıların ve bu konuda çözümler sunan kuruluşların konuya artık günümüzün koşullarında yepyeni bir perspektiften bakmalarının zamanı geldi de geçiyor bile. Bu konuda neler yapabiliriz sorusunun cevabına ise bir başka makalede değinmek istiyorum.

Murat Babadalı

Video: https://www.youtube.com/watch?v=b56eAUCTLok / The Origin of Job Interviews – The Armstrong and Miller Show – Series 2 Episode 6 Preview – BBC One