Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr
Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr

Uzaktan İşe Alım Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gereken 11 Önemli Konu

uzaktan işe alım

Oyster HR tarafından paylaşılan makalede, uzaktan çalışacak ekip üyelerinin işe alım sürecinde (Remote Hiring) dikkat edilmesi gerekenler ile bu süreci kolaylaştırıcı bazı bilgilere yer verildi.

Özetleyecek olursak uzaktan işe alım sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralanıyor;

1-) İşe alım yapacağınız pozisyonun uzaktan çalışmaya uygun olup olmadığını son bir kez daha kontrol edin.

2-) Çalışanlarınıza sunduğunuz yan hakların ve sağladığınız avantajların uzaktan çalışacak ekip üyeleri için de uygun ve uygulanabilir olup olmadığından emin olun.

3-) İş ilanınızı hazırlarken “Uzaktan Çalışma” konusundaki tanımınızı ve adaydan bu konudaki beklentinizi net olarak belirtin. Uzaktan çalışmaya dair yaklaşımınız “Uzaktan Çalışma” kavramı ile ne kadar örtüşüyor?

4-) Gerçekleştireceğiniz uzaktan iş görüşmeleri için işe alım süreçlerinizin bu duruma uyarlanabilir olması ile beraber görüşmelerin sağlanacağı teknolojik alt yapının hazırlanmasının da önemli olduğunu unutmayın.

5-) Uzaktan çalışacak ekip üyelerinin seçimi için yararlanacağınız aday ve yetenek havuzunu oluştururken keskin sınırlar çizmekten kaçının.

6-) Uzaktan çalışanların kuruma dahil edilme (kültürlenme) ve aidiyet oluşturma süreçlerinin gelişimine dair uygulamalarınızı periyodik olarak gözden geçirin.

7-) Çalışanlarınıza sunduğunuz eğitim ve geliştirme olanaklarının aynı zamanda uzaktan çalışan ekip üyeleri için de erişilebilir ve uygulanabilir olmasına özen gösterin.

8 -) Sahip olduğunuz teknik alt yapının, ekipmanların ve uzaktan çalışan ekip üyelerine sunacağınız olanakların (kesintisiz erişim, şirket genelinde kullanılan yazılımların uzaktan kullanılabilirliği, bilgi güvenliğinin sağlanması, ergonomik donanımın sağlanması vb.) ne durumda olduğunu periyodik olarak değerlendirin.

9-) Bilgi Teknolojileri ekibi ile eşgüdümlü bir şekilde hareket ederek, uzaktan çalışan ekip üyelerinin güvenlik prosedürlerine uygun olarak işlerini sürdürebilmeleri için, gereken teknik desteği sağlayın ve bu konuda periyodik olarak eğitimler düzenleyin.

10-) Çok sayıda uzaktan çalışan ekip üyeniz bulunuyorsa veya bu nitelikteki ekip üyelerinizin sayısı giderek artacaksa İnsan Kaynakları departmanınız içinde yalnızca bu statüdeki çalışanların süreçleri ile ilgilenecek bir kişi veya alt bir birim oluşturabilirsiniz.

11-) İşe alım başta olmak üzere tüm insan kaynakları süreçlerinizde uzaktan çalışan ekip üyelerinizin yaşadığı ülkelerin mevzuatına uygun ve uyumlu bir süreç tasarlamaya özen gösterin.

İnsan Kaynakları İşe Alım süreçlerinizin tasarımı konusunda size özel olarak sunacağımız çözümler için bize ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.oysterhr.com/library/remote-hiring