Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr
Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr

World Ecommerce Forum 8-9-10 Haziran tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çok sayıda katılımcıyı özellikle de sektör temsilcilerini bir araya getiren etkinliğin nabzının düzenlenen oturumlarda attığını söyleyebiliriz.

Biz de etkinliğin 2. günündeki oturumları takip ederek katılımcılar ile fikir alış verişinde bulunduk.

World Ecommerce Forum’da aldığımız notları kısaca paylaşmak istiyoruz.

ecommerce

 

Moderatörlüğünü Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan’ın yürüttüğü “B2B ve B2C Dijital Pazarlama Stratejileri. Farklı Müşteri Segmentleri İçin Stratejiler” konulu oturumda Borusan Makina ve Güç Sistemleri / Caterpillar İcra Kurulu Üyesi Fuat Murat ile Inspark GM Serdar Susuz birbirinden değerli bilgileri paylaştı.

Fuat Murat’ın geliştirdikleri “Müneccim” isimli uygulama hakkında aktardıkları teknolojinin ve kuruma özel çözümlerin ürün/hizmet gelişimindeki yerini tekrar gözler önüne serdi.

Özellikle Serdar Susuz’un segmentasyon konusuna nüktedan bir şekilde yaklaşımı izleyicileri tebessüm ettirdi.

Paylaşmak istediğimiz bir diğer oturum ise “ChatGPT Kullanım Örnekleri” oldu.

Son dönemde kullanımı giderek artan ve popülerleşmesi ile birlikte kullanımının nasıl olması gerektiği tartışılan ChatGPT’nin özellikle de eticaret sektöründe nasıl kullanılması gerektiği konuşmacıların odaklandığı konuların ilk sırasında yerini aldı.

Girdilerin doğru bir şekilde seçimi, çıktıların özellikle tutarlılığının kontrolü, yapay zekanın eğitimde kullanımı, makineler ile iletişim kurabilmek, potansiyel sunan diğer yapay zeka araçları, bu konuyla bağlantılandırabilecek yeni meslekler, örneğin Prompt Engineer gibi, üzerinde sohbet edilen diğer konu başlıkları oldu.

Ana salonda günün kapanış oturumunda ise İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin keynote konuşmacı olarak yer aldı.

Son dönemde gündemimize damga vuran para piyasalarındaki gelişmelere ve ekonomik görünüme dair görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Emre Alkin sunumunun sonunda gündeme yönelik olan 5 sorunun cevapları üzerinde durdu.

1-BİST ne olacak?
2-Faizler ne olacak?
3-Döviz kurları ne olacak?
4-Enflasyon ne olacak?
5-Aynı modelde ısrar edilirse ne olur?

Forum bizim için yeni bağlantılar kurma ve işbirlikleri geliştirme açısından verimli geçerken aynı zamanda uzun süredir bir araya gelemediğimiz dostlarımızla da buluşmamıza vesile oldu.

Değerli Kamil Kasaci ile tekrar sohbet edebilmek ve görüş alış verişinde bulunmaktan büyük bir keyif aldık.

Her ne kadar eticaret sektörüne dair birbirinden farklı konular forumum farklı salonlarında konuşulsa da bizce odaklanılmamış olan bir tek konu vardı: Sektörün ihtiyacı olan her kademedeki yetişmiş insan kaynağı ve bunun sürdürülebilirliğinin nasıl sağlanacağı.

İlerleyen dönemde bu konunun da üretim, maliyetler, yeni pazar arayışları ve iş birlikleri vd. konularla beraber gündemdeki yerini almasını temenni ediyoruz.