Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr
Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr

X Hiring’de Yayınlanan İş İlanı Sayısı 1 Milyon’u Aştı!

Firmaların aradıkları yeteneğe nasıl ulaşabileceği sorunu çeşitli toplantılarda halen tartışılmaktayken adayları ve firmaları buluşturacak yeni bir kaynak piyasaya dikkat çekici bir giriş yapıyor.

Elon Musk’ın sihirli değneğinin dokunuşu ile metamorfozun yaşandığı X nam-ı diğer Twitter‘da yayınlanan iş ilanı sayısı bugün itibariyla 1 Milyon’u aştı.

iş ilanı

https://twitter.com/XHiring hesabında paylaşılan gönderi ile adaylara kariyerlerindeki bir sonraki adım için X Hiring‘deki ilanlar ile hamle yapabilecekleri belirtildi.

Firmaların X tarafından sunulan bu hizmetten yararlanabilmesi için “doğrulanmış” kuruluş olması ve Temel ya da Tam Erişim paketlerinden birini satın alması gerekiyor.

Öncelikle doğrulanmış hesabı olan ve ABD merkezli tüm kuruluşların bu hizmetten şu an yararlanabilediğini belirtmekte fayda var. Detayları https://www.x.com/i/verified-orgs-signup adresinde yer alıyor.

Tüm bunlarla birlikte şu an doğrulanmış kuruluşlara sunulan X Hiring’e erken erişmek isteyen firmalar https://verified.x.com/en/hiring?utm_source=x&utm_medium=xhiringbio&utm_campaign=beta_signup adresinde yer alan formu doldurabiliyor. Başurunun uygun görülmesi halinde söz konusu işe alım fonksiyonları firmalar için aktif hale getirilebiliyor.

X’in henüz beta aşamasında olan “Hiring for Premium” hizmeti ise ABD’deki tüm kullanıcıların erişimine açılmış durumda. Kullanıcılar detaylar için https://www.x.com/i/premium/hiring adresine yönlendiriliyor.

Adaylar ilan taramalarını https://twitter.com/jobs adresinden yapabiliyor.

Örnek bir tarama yaptığımızda Abbott Laboratories, Accor Group, ASSYSTEM, Bosch, Canva, Colgate, Devexperts, Eurofins Group, EY, GE Aerospace, H&M Group, Huawei, IBM, JLL, Medtronic, Netflix, Nike, OKX, SAP, Vodafone, ZF Group gibi firmaların (Örnek firma isimleri alfabetik olarak sıralanmıştır.) Türkiye’de özellikle İstanbul için yayınladıkları ilanları bulunuyor.

Söz konusu ilanların arasında IT sektörüne yönelik özellikle de yazılım geliştirme konusundaki pozisyonların ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bu açıdan X Hiring’de yayınlanan ilanların da adayların radarında yer alacağından şüphemiz bulunmuyor.

Başvurular ise ilanı yayınlayan firma tarafından belirtilen web sitelerinden gerçekleştiriliyor. İncelediğimiz bazı ilanlarda özellikle LinkedIn profili ile kolay ve hızlı başvuru seçeneğinin bulunduğunu da özellikle belirtmek istiyoruz. LinkedIn profilinizin düzenlenmesi, optimizasyonu ve etkili bir şekilde sizi temsil edebilmesi için uzman ekibimiz ile bağlantıya geçebilirsiniz.

İşverenler için ilan yayınlamanın artık mümkün olduğu X adaylar içinde “Genişletilmiş Biyografi” özelliğini getiriyor. Kişisel X hesaplarında yer alan “Profili Düzenle” menüsünden bu özelliğe erişilebileceği ve standart olarak 160 karakterden oluşan alanın altın yer alacağı belirtilen “Daha fazlasını görüntüle” seçeneği ile profesyonel iş yaşamına dair hikayenizi anlatabileceğiniz belirtiliyor.

Bunun için de paylaşılan web adresi https://www.x.com/settings/bio şeklinde. IOS kullanıcılarının şu an için bu fonksiyonu kullanabileceği belirtiliyor. Kendi profilimizde yaptığımız denemede henüz ilgili menüye ulaşamadığımızı özellikle vurgulamak istiyoruz.

X’in ilan yayınlama ve işe alım konusunda sunduğu hizmetin kapsamı ne zaman genişlemeye başlar ve Türkiye’de kullanılabilir hale gelir onu şimdilik bilemiyoruz. Bununla birlikte gelişmeleri takip ederek sizleri bu yeni iş arama platformu hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Murat Babadalı – Aura Kariyer Danışmanlık