Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr
Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 +90 532 441 51 81 merhaba@aurakariyer.com.tr

Yapay Zeka Yönetim Kurulu’nda – Hoş Geldin Chief AI Officer

Yapay Zeka Yönetim Kurulu’nda

-Hoş Geldin Chief AI Officer-

yapay zeka

Yönetim Kurulunuza yeni bir koltuk daha eklemek için ne kadar “istekli” ve hazırlıklısınız?

Hoş geldin Chief AI Officer…

Ona kısaca CAIO da diyebilirsiniz.

Kısa bir süre önce aralarına katılan bu yeni pozisyon ile C-suite’in kapsamı her geçen gün genişlemeye devam ediyor.

CAIO’ların yapay zeka yoluyla yönetişimi denetlemekten, yeniliği teşvik etmekten ve bu surette üretkenliği artırmaktan sorumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Yapay zeka stratejilerini oluşturmak ve yapay zeka yeteneklerini beslemek görevleri arasındaki başlıca unsurlar olmakla birlikte aslında bu konuda üst yönetim kademesine rehberlik ederek yapay zeka uygulamalarının etik ve “sorumlu” bir şekilde yürütülmesini sağlamaları ile ön plana çıkıyorlar.

Bu yeni pozisyonun önemi göz önüne alındığında bir başka kritik konuya da odaklanmamız gerekiyor.

Bırakın böyle yeni bir pozisyona bünyesinde yer vermeyi, henüz yapay zeka tabanlı uygulamaların kullanımına dair gerekli prosedürleri oluşturamamış, yapay zekanın yalnızca daha alt kademelerdeki çalışanların birbirine fısıldadığı, bu konudaki bilgi güvenliği ile etik yaklaşımdan bihaber olunan ve en önemlisi kurum içinde yapay zeka kullanımına dair gelişmelerin Yönetim Kurulu ve diğer paydaşlara aktarılamadığı bir organizasyonu düşünelim.

CAIO’nun albenisi olan janjanlı bir pozisyondan çok ötede olduğunu ve sorumluluğundaki konuların ise şirketlerin hassasiyetle yaklaşması gerekenler arasında ilk sıralarda bulunduğunu vurgulamamız gerekiyor.

Söz konusu pozisyonun daha fazla ön plana çıkması ile beraber hakkında hazırlanan makaleler de sayfalardaki yerini alıyor.

Örnek olarak sizlerle Forbes’da yayınlanan makaleyi paylaşmak istiyorum. The Rise Of The Chief AI Officer: Is A Board Equivalent Necessary?

Kurumunuzda bu konuda yürütülen çalışmalara dair paylaşımlarınız için yorumlarda buluşalım.

Murat Babadalı